Meteoroloji’den Marmara ve İstanbul’a uyarı

Yurdun kuzey kesimlerinin hafta sonu serin ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Trakya ve Marmara bölgesinde sağanak yağış bekleniyor. İstanbul’da yağışın kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yurdun kuzey kesimlerinin, Balkanlar üzerinden gelecek serin havayla birlikte yarın yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Kuzey kesimlerin çok bulutlu, Trakya, Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı öngörülüyor.

Yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Bolu, Düzce, Bartın, Karabük, Çankırı, Çorum, Sinop ve Kastamonu‘da kuvvetli olması bekleniyor.

Marmara’nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz ile Çankırı ve Çorum çevrelerinde beklenen yerel kuvvetli gök gürültülü sağanağın yol açabileceği su baskını, dolu, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı, dikkatli ve tedbirli davranılması gerekiyor.

Pazar günü ise Marmara’nın doğusu ve Karadeniz Bölgesi ile Sivas, Erzincan, Kars ve Ardahan çevrelerinde yağışın etkisini göstermesi bekleniyor. Yağış sisteminin, gelecek hafta da Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesimlerinde kısa süreli sağnak geçişlerine yol açacağı ve diğer yerlerin de parçalı ve az bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

Yağışla birlikte mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yarın yurdun batı, pazar günü ise kuzey ve iç bölgelerinde azalacağı, gelecek hafta ise ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği öngörülüyor.

Bu hafta boyunca Doğu Akdeniz’de yoğun olmak üzere, doğu ve güneydoğu bölgelerinde görülen atmosferdeki tozun, etkisini azaltmasına rağmen hafta sonunda da görüleceği tahmin ediliyor.

Kaynak: AA