Zirai Don Riski Uyarısı Gelen İlçeler

Don olayları nedeni ile yaşanan problemlere Meteoroloji Müdürlüğünden uyarı geldi. Meteoroloji Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklamaya göre; sıcaklık değerlerinin gün içerisinde düşmeye başlayıp gece yarısından itibaren ise kritik seviyelere ulaştığı belirtilmektedir.

Sıcaklık değerlerinin düşüşü gün doğumuna kadar devam etmektedir. Sıcaklık değerlerinin düşüşünün hızlı ya da yavaş olmasını sağlayacak olan etmenin ise havadaki nem oranı, yağış, gökyüzünün açık ya da kapalı olması neden olmaktadır. Sıcaklık değerlerinin düşüşü özellikle sabah saatlerinde olduğu görülmekte olup tarımsal üretimde yaşanan zararlarında bu periyotta yaşandığı görülmektedir.

Bu neden ile de üreticilerin tarım ürünlerini korumak için alacak oldukları önlemleri özellikle bu saatler arasında alması önerilmektedir.

Meteorolojiden gelen bilgiler ışığında zirai don riski uyarısı gelen illerin ise şu şekilde olduğu bildirilmektedir. Bu iller dışında kalan illerde don olayının görülmesi beklenmemektedir.

Hafifi kuvvetli don riski bulunan iller; Kahramanmaraş, Kütahya ve Eskişehir sınırı, Sivas, Bayburt, Artvin, Siirt, Erzincan, Bingöl, Iğdır, Hakkari, Tunceli

Orta kuvvetli don riski bulunan iller; Sivas’ın küçük bir bölümü, Muş, Bitlis, Van

Kuvvetli Don Riski bulunan iller; Ardahan, Ağrı

Çok Kuvvetli Don Riski bulunan iller; Erzurum, Kars ve yakın iller

Meteoroloji tarafından don olaylarının yaşanacağı iller olarak belirtilen bu illlerde çok büyük değişim yaşanmamak kaydı ile 4 gün boyunca don olayı görülmesi beklenmektedir.