Ünlü meteorolog kar yağışı için tarih verdi

İstanbul’da hava durumunun ne olacağı büyükşehir sakinlerinin gündemine oturdu. Günlerdir kar yağışı bekleyen çocukların sömestr tatiline girmesiyle birlikte herkes istanbul hava durumunu merak ediyor. Hafta boyunca İstanbul’da etkisini gösterecek olan hava durumuna ait detaylı değerlendirmeler ve uzman görüşleri haberimizde mevcut.

Ünlü meteorolog kar yağışı için tarih verdi

Daha önce de yapmış olduğu doğru tahminlerle güvenilirliğini pekiştiren meteorolog Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’da kar yağışının başlayacağı tarihi Twitter hesabından açıkladı. Şen’e göre 13 Şubat Salı günü İstanbul’a Trakya üzerinden gelen soğuk hava dalgası, gece saatlerinden itibaren şehir genelinde karla karışık yağmur olarak etkisini gösterecek. Dolayısıyla 13 Şubat tarihinde yeni güne merhaba diyecek olan İstanbul’luları bir sürpriz bekliyor olabilir.

Aynı zamanda Orhan Şen, İstanbul’un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur yerine doğrudan kar yağışının etkisini gösterebileceği tahmininde de bulundu.

Meteoroloji tahminlerini açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmî sitesinden alınan veriler, meteorolog Prof. Dr. Orhan Şen’in tahminlerini doğrular nitelikte. Buna göre 13 Şubat Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece karla İstanbul’da karışık yağmur görülecek. Yüksek kesimlerde karın tutması da beklenirken, İstanbul’un kuzeyinde kalan ilçelerde kar yağışının başlaması tahmin ediliyor.

Buna göre Silivri, Çatalca ve Arnavutköy gibi ilçelerde Çarşamba günü kar yağışı başlayacak. Trakya ve Edirne üzerinden gelen soğuk hava dalgası ise birkaç gün içinde İstanbul’un geneline yayılıp sıcaklıkların düşüş kaydetmesine yol açacak.

Salı gününden itibaren şehir genelinde başlaması beklenen kar yağışı, tahminlere göre 14 Şubat Çarşamba günü de devam edecek. Şehrin yüksek kesimlerinde karın 5 santim civarında tutması bekleniyor.

Şiddetli rüzgarlara dikkat!

Karla karışık yağmurun etkili olduğu saatlerde İstanbul’luların mümkün mertebe dışarıya çıkmamaları tavsiye ediliyor. Bunun sebebi, kuzey doğu ve doğu yönünden esmesi beklenen kuvvetli rüzgarlar. Hava sıcaklığının hafta başında yurt genelinde sert düşüş göstermesiyle birlikte etkisini artıran rüzgar, yer yer lodos ve fırtınalara yol açabilir.

Öte yandan açıkta kalan İSKİ’ye ait su borularının donma riskine karşı gazete kağıdı veya kumaşla kapatılıp önlem alınması da uzmanlarca tavsiye ediliyor.