Mart Kapıdan Baktıracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne göre son zamanlarda yaşanan sıcak hava etkisini kaybediyor. Her yıl alışık olduğumuz gibi soğuk kış etkisini mart ayında da hissettirecek. İstanbul’da sıcak hava etkisini yitiriyor ve sağanak yağış geliyor. Ankara’da ise iç Anadolu ikliminin soğuğu hissedilecek.

Son 10 gündür Türkiye genelinde normallerin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları uzmanların tahminine göre 10 derece düşecek ve yağışlar etkisini gösterecek. İstanbul genelinde sağanak yağış beklenirken, Ankara ve çevresinde karla karışık yağmur etkisini gösterecek. Sabah saatlerinde yoğun sis olacağını söyleyen uzmanlar erken saatte yola çıkan kişileri dikkatli olmaları konusunda uyarmakta. Yurdun Batık kesimleri de sağanak yağışa teslim olacak. Trakya ve Ege bölgesi soğuk hava dalgasının etkisi ile sağanak yağışlı geçecek. Yurdun güney kesimlerinde ise sıcaklık 2-3 derece düşse de sıcak hava etkisini sürdürmeye devam edecek.

  Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu hızlı sıcaklık artışından dolayı kar erimelerinin fazla olacağı bu sebeple su yataklarına yakın yerde yaşan kişilerin önlem almaları gerektiğini söyledi. Özellikle Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde Sel felaketleri yaşanabileceği uyarasında bulunan Bakan Eroğlu Başta il Müdürlükleri ve Valiler olmak üzere bütün kuruluşlara hazırlıklı olunması uyarısında bulundu. Taşkınlarda meydana gelecek can ve mal kaybını önlemek ve en aza indirmek için bütün ekiplerin hazır olduğunu belirten Eroğlu, vatandaşlarında bu konuda duyarlı olmalarını ve bu tür felaketlere karşı hazırlıklı bulunmalarını istedi.