Hafta Sonu Buzlanma, don ve sise karşı dikkat!

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve az bulutlu, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarının yer yer çok bulutlu; Mersin, Adana, Hatay çevreleri ve Antalya’nın batı ilçeleri ile Marmara’nın doğusunun aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu bölgesi ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI :Önemli bir değişiklik beklenmiyor, ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR :Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile kıyı Ege’de kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

BUZLANMA VE DON UYARISI: Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (yollarda buzlanma nedeniyle trafikte ve ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SİS UYARISI: Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu bölgesi ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde İstanbul’un Anadolu Yakası ile Kocaeli ve Yalova çevrelerinin hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi, güneydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. En Düşük (°C) En Yüksek (°C)

BİLECİK Parçalı bulutlu 7
EDIRNE Parçalı bulutlu 8
ISTANBUL Parçalı çok bulutlu, bu sabah saatlerinde Anadolu Yakası hafif yağmurlu 11
KOCAELI Parçalı çok bulutlu, bu sabah saatlerinde hafif yağmurlu 11

EGE

Az bulutlu ve açık zamanla parçalı, iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

A.KARAHISAR Parçalı ve çok bulutlu 2
DENIZLI Parçalı bulutlu 11
IZMIR Parçalı ve az bulutlu 12
KÜTAHYA Parçalı bulutlu 3

AKDENİZ

Parçalı yer yer çok bulutlu, bugün (Cuma) Mersin, Hatay ile Antalya’nın batı ilçelerinin, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Adana çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte bu sabah ve gece saatlerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ADANA Parçalı ve çok bulutlu ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde sağanak yağışlı 18
ANTALYA Parçalı çok bulutlu, batı ilçeleri aralıklı sağanak yağışlı 18
MERSIN Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 18
OSMANİYE Parçalı ve çok bulutlu 18

İÇ ANADOLU

Parçalı yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA Parçalı yer yer çok bulutlu 6
ESKISEHIR Parçalı yer yer çok bulutlu 4
KONYA Parçalı ve çok bulutlu 3
SİVAS Parçalı yer yer çok bulutlu 5

BATI KARADENİZ

Parçalı yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BOLU Parçalı bulutlu 6
KASTAMONU Parçalı bulutlu 5
SİNOP Parçalı bulutlu 10
ZONGULDAK Parçalı bulutlu 8

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ARTVİN Parçalı ve çok bulutlu 8
SAMSUN Parçalı ve çok bulutlu 11
TOKAT Parçalı ve çok bulutlu 7
TRABZON Parçalı ve çok bulutlu 11

DOĞU ANADOLU

Parçalı, güneydoğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte kuzeydoğu kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BİTLİS Parçalı yer yer çok bulutlu 0
ERZURUM Parçalı bulutlu -1
MALATYA Parçalı yer yer çok bulutlu 8
VAN Parçalı yer yer çok bulutlu 4

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı, batısının yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğu kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DIYARBAKIR Parçalı bulutlu 12
GAZIANTEP Parçalı ve çok bulutlu 11
MARDİN Parçalı bulutlu 10
SANLIURFA Parçalı yer yer çok bulutlu 13

DENİZLERDE HAVA

Gece saatlerinde Batı Akdeniz açıklarında fırtına; Batı Akdeniz açıkları, Orta Akdeniz, Güney Ege açıkları ve sabah saatlerinde Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ Hava Durumu: Parçalı yer yer çok bulutlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan, doğusu güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/s), sabah ilk saatlerde doğusu 5 (40 km/s), Doğu Karadeniz’de doğu ve güneydoğudan, sabah ilk saatlerde doğusu kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/s), akşam saatlerine kadar batısı güneydoğudan 5 (40 km/s) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m, Görüş: İyi.

MARMARA Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/s), sabah saatlerinde 6 (50 km/s) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, sabah saatlerinde güneyi yer yer 2,5m, Görüş: İyi.

EGE Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde Güney Ege’nin güneyi sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/s), sabah saatlerinde 7 (60km/s), Güney Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/s), açıkları 7 (60 km/s) kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, sabah saatlerinde Kuzey Ege ve Güney Ege açıkları 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

AKDENİZ Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60km/s), gece saatlerinde 8 (75 km/s), Antalya körfezi kuzeydoğudan, öğle saatlerinde kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/s), Doğu Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğudan, akşam saatlerinde doğusu güneydoğudan 3 ila 5 (30-50 km/s), batısı kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60km/s) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Orta Akdeniz ve Batı Akdeniz açıkları 2,5 ila 3,5m, Görüş:İyi, yağış anında orta; fırtına anında zayıf.

VAN GÖLÜ Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan, zaman zaman güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/s) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m Görüş: İyi.