Ankara için Zirai Tahmin Raporu 27.12.2014 – 31.12.2014

Ankara için Zirai Tahmin Raporu 27.12.2014 – 31.12.2014

devlet-meteoroloji-zirai-tahminler

Cumartesi günü kuzeybatısı kuvvetli olmak üzere ortası ile batısı, pazar günü ortası ile doğusu, pazartesi günü güneydoğusu hariç tamamı, salı ve çarşamba günleri bölge geneli yağmurlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer üzerinde hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın güney yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde yağış almayan kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta hava koşullarının uygun olduğu günlerde fare mücadelesine devam edilir. Drenaj kanalları zaman zaman kontrol edilir. Tarlanın çamur olmadığı günlerde sap ve artıklar toplanıp imha edilir. Bölgenin batı kesiminde tütün ekilen yörelerde denklemeye devam edilir. İşlenmiş denklerin bakımı yapılır. Ambardaki ürünlerin bakımı ve pazarlaması yapılır.

Meyvecilikte fidan çukurlarının açılmasına devam edilir. Uygun hava koşullarında gübreleme yapılabilir. Meyvecilikte kullanılan makina alet ve ekipmanların bakım ve onarımı yapılır. Taş çekirdekli meyve tohumları (çekirdekleri) katlamaya konur.

Sebzecilikte kışlık sebzelerin bakım ve hasadı yapılır. Pazarlaması yapılmayan pırasalar hendeklenir.

Sığırcılıkta suni tohumlamaya devam edilir. Gebe ineklerle doğum yapan ineklerin bakım ve beslenmelerine itina gösterilir. Doğum yapacakları yerler titizlikle hazırlanır ve kuru altlık serilir. Ahırların günlük, haftalık, aylık temizlikleri yapılır gerektiğinde dezenfekte edilir. Havalandırma yapılır. Ahır tadilatları yapılır, kışlık hazırlıklara devam edilir. Doğumdan sonra “son” ahırdan uzaklaştırılır, eğer son atılmamışsa hemen bir veteriner hekime haber verilir. Buzağılara mutlak ağız sütü içirilir. Buzağılara üçüncü haftadan sonra yavaş yavaş diğer yemlere geçilir ve mutlaka sekizinci haftaya kadar süt içirilir. Koruyucu aşılar yapılır. Buzağılara S 19 aşısı yapılır.

Koyunculukta ağılların temizliği ve onarımına devam edilir. Koç katımı devam eder. Kışlık yem depolama işlemlerine başlanır. Koruyucu aşılamalara devam edilir.

Tavukçulukta kümesler fazla rutubet bırakılmadan havalandırılır. Altlıklar sık sık değiştirilir. Mikroorganizma faaliyetlerini önlemek için aralarına kireç serpilir. Yumurtalar sık sık toplanır. Kullanılan malzemeler dezenfekte edilir veya sodalı suyla yıkanır. Kış hazırlıklarına başlanır. Tavuk tifosuna karşı tarama ve Newcastle aşısı yapılır.

Arıcılıkta kovanlar kışlakta bulunur, yağmur sularından korunacak şekilde tedbir alınır.

Kaynak: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü

İletişim: 0(312) 3022459 – 3022491 – [email protected]