Kar yağışı bu yolları trafiğe kapattı!

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle yurt genelinde yaklaşık 7 bin köy yoluyla bazı şehirlerarası karayolları ulaşıma kapandı.

kapali-yollarKar yağışı ve tipinin etkili olduğu TEM otoyolu viyadüklerinde kalan kamyon ve TIR’lar nedeniyle, Ankara yönü ulaşıma kapandı. İstanbul yönünde ise çok sayıda TIR ve kamyonun yolda beklemesi dolayısıyla kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Güzergahta ulaşım tek şeritten sağlanabiliyor. Trafik ve karayolları ekipleri yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kar ve tipi nedeniyle bugün saat 16.00 itibarıyla kapanan yollar ve eğitime ara verilen kentlerde durum şu şekilde:

EĞİTİME ARA VERİLEN YERLER

Sivas, Erzincan, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde il genelinde, Yozgat il merkeziyle Sorgun, Aydıncık, Saraykent, Çayıralan, Boğazlıyan, Akdağmadeni ve Çekerek ilçelerinde, Tunceli’nin Ovacık ve Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde, Kırıkkale kent merkezinde taşımalı eğitim yapılan okullarla Hacılar beldesi, Ahılı, Kazmaca ve Yukarı Mahmutlar köyü, Çullu ve Aşağı Mahmutlar mahallelerindeki okullarda eğitime yarın ara verildi.

Bayburt’ta kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ve cuma günü ara verildi. Eskişehir’de etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle il genelinde eğitime 8-9 Ocak’ta ara verildi. Bitlis ve Tatvan’da eğitime 2, Van’ın Başkale ilçesi ve Muş’un Varto ilçesinde de okullar bir gün süreyle tatil edildi.

SİVAS YOLU KAPANDI

Tokat-Sivas, Sivas-Erzincan karayolunun İmranlı-Refahiye bölümünde ulaşım sağlanamıyor. Yetkililer, Sivas ve Erzincan güzergahında yolculuk yapan sürücülere, Kızıldağ Geçidi’nin ulaşıma kapalı olduğu saatlerde Sivas-Zara-Suşehri yolunu kullanmalarını öneriyor.

Sivas-Kayseri karayolu Beştepeler mevkisi, Şarkışla-Pınarbaşı ve Şarkışla-Yıldızeli yolları tedbir amaçlı çift yönlü ulaşıma kapatıldı.

Yoğun kar ve tipi nedeniyle Konya’yı Ankara, Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Aksaray’a bağlayan yollar kapandı. Konya, Bolu, Karaman ve Aksaray’da eğitime yarın ara verildi.

KONYA’DA ULAŞIM DURDU

Karaman-Konya, Karaman-Ereğli ve Karaman-Mut yolu da ulaşıma kapandı. Kar nedeniyle kapalı olan Göksun-Kayseri ve Göksun-Kahramanmaraş karayolu ulaşıma açıldı.

7 BİN KÖY KARIN ESİRİ

Sivas’ta 921, Erzincan’da 418, Tunceli’de 251, Tokat’ta 233, Kırıkkale’de 113, Malatya’da 136, Elazığ’da 110, Kırşehir’de 77, Yozgat’ta 65, Adıyaman’da 51, Zonguldak’ta 147, Karabük’te 106, Bartın’da 51, Çankırı’da 181, Kastamonu’da 839, Bursa’da 332 ve Düzce’de 190, Erzurum’da 816, Van’da 302, Kars’ta 33, Giresun 309, Bitlis’te 232, Gümüşhane’de 281, Amasya’da 31, Bayburt’ta 70, Sinop’ta 331, Muş’ta 213, Ardahan’da 54, Ağrı’da 201, Hakkari’de 112 köy ile 309 mezranın yolu ulaşıma kapandı.

TEM otoyolunun Düzce kesiminde ve D-655 Batı Karadeniz bağlantı yolunda da ulaşım güçlükle sağlanıyor.

DENİZLİ-ANTALYA-MUĞLA VE AFYONKARAHİSAR’DA KONTAK KAPANDI

Denizli’nin Antalya ve Muğla’ya bağlandığı yol güzergahının Cankurtaran mevkisinde, Denizli-Afyonkarahisar karayolu da Çardak ilçesinde yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı. Yağış ve buzlanma nedeniyle Denizli’den Antalyaistikametine seyreden araçlar Bağbaşı, Antalya yönünden seyreden araçlar ise Serinhisar ilçesinde bekletiliyor.

Kar nedeniyle kapalı olan Afyonkarahisar-Ankara karayolu yapılan çalışmalar sonucu yeniden ulaşıma açıldı.

Afyonkarahisar-Kütahya, Afyonkarahisar-Antalya, Afyonkarahisar-İzmir ve Afyonkarahisar-Konya karayolları ise trafiğe kontrollü olarak açıldı.

ELEKTRİK YOK

Elazığ, Bingöl, Tunceli, Ardahan ve Malatya’da olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok yerleşim birimine elektrik verilemiyor.

KARADENİZ’DE KARA TESLİM

Hizan-Tatvan karayolu, Giresun-Şebinkarahisar-Sivas karayolu 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi, Gümüşhane-İkisu-Şiran karayolu Tarsun Dağı geçidi ile Gümüşhane-Yağmurdere-Araklı karayolu Kostan Dağı geçidi, Bayburt-Erzurum, Erzincan-Gümüşhane karayolu ile Kelkit-Erzincan arasındaki 2120 rakımlı Pöske Dağı geçidinde ulaşım sağlanamıyor.

Gümüşhane-Trabzon karayolunun 2100 rakımlı Zigana Dağı geçidinin ulaşıma kapanmaması için karayolları ekiplerince çalışmalar sürdürülüyor.