20 Ocak 2015 Hava Durumu Tahmini İçin Meteorolojik Uyarılar

HAVADURUMU-UYARI
Genel Durum: Yapılan son değerlendirmelere göre; sabah saatlerinde Çanakkale’nin güney, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinin, öğle saatlerinde Kırklareli ve Edirne çevrelerinin hafif yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
Hava Sıcaklığı: Kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
Rüzgar Durum: Genellikle güney, güneydoğu kesimler ile zamanla Akdeniz kıyılarında kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Kıyı Ege ile Çanakkale çevrelerinde yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/s) esmesi bekleniyor.
Genel Uyarılar: KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere, iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.PUS VE SİS UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar, vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir. Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga Yüksekliği: 0,25 ila 0,5m, Görüş Mesafesi: İyi.

Bölgelerimizde Hava

Marmara Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde Çanakkale’nin güney (Ayvacık), Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinin (Ayvalık, Gömeç, Edremit ve Burhaniye), öğle saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğu kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; Çanakkale çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.
Ege Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı Ege’de güney yönlerden kuvvetli (30-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.
Akdeniz Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimleri ile Hatay çevrelerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
IcAnadolu Az bulutlu ve açık, batısı ile zamanla bölge genelinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
BatiKaradeniz Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
OrtaVeDoguKaradeniz Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
DoguAnadolu Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
GuneyDoguAnadolu Az bulutlu ve açık, zamanla bölge genelinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte bölgenin doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Denizlerimizde Durum

GenelDurum Akşam saatlerinde Güney Ege açıklarında fırtına, Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.
Karadeniz Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de; güney ve güneybatıdan 3 ila 5, doğusu 2 ila 4, Doğu Karadeniz’de; güney ve güneydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga Yüksekliği: 1,0 ila 2,0m, Görüş Mesafesi: İyi.
Marmara Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga Yüksekliği: 1,0 ila 2,0m, Görüş Mesafesi: İyi.
Ege Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kuzey Ege hafif sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege’de; güney ve güneybatıdan 5 ila 7, öğle 4 ila 6, Güney Ege’de; güney ve güneydoğudan 4 ila 6, öğle 5 ila 7, akşam açıkları yer yer 8 kuvvetinde, Dalga Yüksekliği: 1,5 ila 2,5m, akşam güneyi 3,5m Görüş Mesafesi: İyi.
Akdeniz Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Batı Akdeniz’de; batı ve güneybatı, öğle saatlerinde doğu ve güneydoğudan, Doğu Akdeniz’de; doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga Yüksekliği: 0,5 ila 1,5m, Görüş Mesafesi: İyi.